blog

innodb_flush_log_at_trx_commit Uyarısını Kapatma

MySQL üzerinde yapılan bazı sorguların yavaş yapılmasına neden olan **“innodb_flush_log_at_trx_commit”** varsayılan olarak değeri 1 (bir) gelmektedir. Sorguları hızlandırmak için değeri 2 (iki) yapmak sisteminiz için iyi olacaktır.
Syber Movi Theme ( DLE )
Dle için tasarlayıp bazı çalışmalarıma moral olacağını düşünerek satışa çıkardığım film temasıdır. Ancak bazı kişiliksiz, haysiyetsiz, adi, karaktersiz kişiler sebebiyle ücretsiz dağıtmayı tercih ettim. 50 Türk lirasına satışta duran temayı çalarak kendi sitelerinde 9 dolar gibi bir rakama satmaları sebebiyle ücretsiz sunuyorum.

Çözüm: Starting MySQL. ERROR! The server quit without updating PID file

Sunucunuzda mysql problemi yaşayıp, mysql i restart etmek istediğinizde ya da durmuş olan mysql servisinizi başlatmak istediğinizde "Starting MySQL. ERROR! The server quit without updating PID file (/var/lib/mysql/server.esygroup.com.pid)." hatası ile karşılaşıyorsanız, bu sorunun iki sebebi bulunmaktadır.

cPanel CronJob Mail Bildirimini Kapatmak

cPanel kullanıcılarının, daha doğrusu hosting yöneticilerinin genel sorunu olan gereksiz mail çıkışları bazen ciddi sorunlara yol açabiliyor. Gereksiz mail çıkışları genellikle hosting kullanıcısının bilmediği scriptleri kullanması, bu scriptlerin gerek duyulmayan bildirimler için mail atmak istemesi ve ya kullanıcıdan habersiz spam yapmaya çalışması olmaktadır.

Server refused to allocate pty Çözümü

"Server refused to allocate pty" sorunu genellikle proxmox 4 kullanan kişilerin, proxmox 3 versiyonundaki centos 6 kurulu sanal makinelerinin 4 versiyonuna dönüşümünde oluşmaktadır. Sorunun sebebinin bu olduğunu bildiğimiz için sorunun çözümüde kolay oluyor.
cPanel Ayarları ve Güvenlik Önlemleri
cPanel bir çok hosting işine aşina olan kişilerin en çok tercih edip kullandığı paneldir. Daha önemlisi ise bir çok hosting satın alan kişi cpanel olup olmadığını özellikle sorguluyor. Peki cPanel bu kadar gözde iken, yoğun çalışan sunucularda ya da paylaşımlı hosting için tercih edilen sunucularda ne tür ayarların yapılması gerekir. Güvenlik açıkları ile ilgili bir açığı olmadığı düşünülse de bunların cPanel ile gelen ayarları karıştırarak yapılması gerektiğini biliyor muyuz ?

cPanel Apache remoteip_module Hatası

EasyApache 4 ile sunucuda derleme yaptıktan sonra, bir kaç eklenti sonrası bu sorunu yaşayabilirsiniz. AH01574: module remoteip_module is already loaded, skipping uyarısı ile karşılaşıyorsanız ve çözmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

MySQL Büyük Veritabanı Yükleme İşlemleri ( SSH )

Özellikle hosting ya da paylaşımlı hosting sağlayıcı firmaların tercih ettiği alt yapılarda büyük bir çoğunluk linux üzerinde çalışmalarını, projelerini geliştirmekte... Haliyle linux üzerindeki projeler için en çok tercih edilen veritabanı da MySQL oluyor. MySQL üzerine yeterince kaynak bulabilirsiniz. Bende burada sizlere MySQL içine büyük veritabanını nasıl aktarabileceğimizi anlatacağım. Emin olun buraya kadar okuduklarınızdan daha kısa sürecek bir işlem :)

cPanel Yedek Alma, Geri Yükleme ( SSH )

cPanel arası hesap aktarımları bazen ciddi anlamda meşakkatli olabiliyor. Bir zamandır ciddi anlamda yenilenmeye devam eden cPanel sunucular arası hesap transferi için geliştirmelerde bulunmuş olsa da, yüklü hesaplar ve alternatif çözümlere de ihtiyacımız olmuyor değil.

cPanel Let's Encrypt Kurulum ( Ücretsiz SSL Sertifikası )

cPanel kullanıp bir çok ek özelliğini kullanmayan hosting yöneticisi yoktur diye tahmin ediyorum. Eminim bir çok arkadaş biliyordur ancak yeni duyanlar için ve soranlar için bu makaleyi hazırlamak istedim. Başlıktan da anlaşılacağı üzere cPanel kurulu sunucunuza Let's Encrypt scriptini kurarak tüm hosting hesaplarına subdomainler dahil olmak üzere ssl sertifikası verebilirsiniz.