OrientDB, Orient Technologies firmasının geliştirdiği bir NoSQL ancak Graph veritabanı uygulamasıdır. Orient Technologies ise kısa zaman önce Samsung tarafından alınmıştır. OrientDB geliştiriciler için gayet esnek ve yönetimi kolay, veri işleme sırasında fonksiyon kullanılabilen bir veritabanıdır.

OrientDB Java ile yazılan uygulamaların kullanması için tercih edilen bir veritabanı olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda Neo4J den daha çok tercih edilmesinin nedenlerinden biride Tokyo Teknoloji Enstitüsünün yaptığı benchmark sonuçlarına göre Neo4J den 10 (on) kat daha hızlı olmasıdır. Bu veritabanı uygulaması için başlangıç düzeyinde ücretsiz eğitim almak için buraya tıklayınız.OrientDB hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra kullanmak için hazırladığımız Centos 6 işletim sistemi bulunan sunucumuza kurulumuna geçebiliriz.

OrientDB Centos 6 Kurulumu

Sunucuya root ile login olduktan sonra aşağıdaki komut ile orientdb dosyalarını sunucunuza indirin.

wget https://get.kadirhanoglu.com/tar/orientdb-community-importers-2.2.29.tar.gzSıkıştırılmış olarak indirilen orientdb-community-importers-2.2.29.tar.gz dosyasını açıyoruz.

tar -xvf orientdb-community-importers-2.2.29.tar.gzÇıkardığımız dosyalarımızı opt dizinine bulundukları orientdb-community-importers-2.2.29 klasörünü orientdb adı ile aktarıyoruz.

mv orientdb-community-importers-2.2.29 /opt/orientdbOrientdb servisi için kullanıcı tanımlıyoruz.

useradd -M -d /opt/orientdb/ orientdbTanımladığımız kullanıcıyı klasör için yetkilendiriyoruz.

chown orientdb:orientdb /opt/orientdbServisin klasörlerini tanımlamak için orientdb.sh dosyasını açıyoruz. Daha sonra bu dosyayı servis olarak kullanacağız.

nano /opt/orientdb/bin/orientdb.shAşağıdaki gibi sizde kurulumu yapacağınız klasörün yollarını dosyadaki alanlarına girin. Ben opt dizinine kurduğum için ona göre yolları belirttim.

ORIENTDB_DIR="/opt/orientdb/"
ORIENTDB_USER="orientdb"
LOG_DIR="/opt/orientdb/log"Şimdi /opt/orientdb/bin/ dizinindeki orientdb.sh dosyasını /etc/init.d/ içine kopyalıyoruz. Bu sayede orientdb nin kontrolünü kolaylaştırmış oluyoruz.

cp /opt/orientdb/bin/orientdb.sh /etc/init.d/orientdbArtık orientdb kurulumu tamamlanmış olduğundan service olarak aşağıdaki komutla başlatabiliyoruz.

service orientdb startOrientDB servisi için kullanabileceğiniz komutlar aşağıdaki gibidir. Komutlar

start|stop|logs|status

service orientdb start
service orientdb stop
service orientdb logs
service orientdb statusSunucuyu yeniden başlattığımızda servisin kendisinin başlaması için aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

chkconfig --add orientdb
chkconfig --level 2345 orientdb onOrientDB ipuçları