cPanel kullanıcılarının, daha doğrusu hosting yöneticilerinin genel sorunu olan gereksiz mail çıkışları bazen ciddi sorunlara yol açabiliyor.
Gereksiz mail çıkışları genellikle hosting kullanıcısının bilmediği scriptleri kullanması, bu scriptlerin gerek duyulmayan bildirimler için mail atmak istemesi ve ya kullanıcıdan habersiz spam yapmaya çalışması olmaktadır.

Benim gördüğüm bir diğer gereksiz çıkış ise sunucu tarafında çalışan modüllerin mail çıkışı yapmasıdır. Bu durumu oluşturan genellikle hosting yöneticisinden habersiz, kullanıcının tanımladığı cronjob komutları oluşturmaktadır.Cronjob maillerini nasıl kapatırız ?


1) cPanele giriş yaptıktan sonra menüde bulunan Cronjob menüsüne geçiş yapın.2) Burada bulunan bir uyarı var. Buna dikkat etmenizi öneriyorum. Bir cronjob tanımlarken ilk olarak hosting sağlayıcınıza konu ile ilgili bilgi verin.3) Her dakika çalışacak bir komut giriyoruz. Ancak mavi olarak işaretlediğim kısmı ekliyoruz. Ya da girmiş olduğunuz komutu düzenleyerek sonuna bu komutu ekliyoruz.

> /dev/null 2>&1

4) Komutunuz aşağıdaki gibi görünüyorsa artık cron çalıştıktan sonra mail atmayacaktır.